Відповідно до ЗУ «Про Основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», особам з інвалідністю забезпечується право працювати на підприємствах, установах, організаціях, займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
До участі в реалізації трудової та професійної складової реабілітаційної програми залучаються служба зайнятості і служба громадської організації «Всеукраїнської організації Союз осіб з інвалідністю».
У службі зайнятості таким особам сприяють у підборі підходящої роботи відповідно до їхніх професійних навичок і знань, рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальної програми реабілітації, побажань людини; організовують професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації; залучають до посильної тимчасової зайнятості, навчають техніці пошуку роботи та самопрезентації, сприяють у започаткуванні власної справи.
У приміщенні районного центру зайнятості створений спеціальний інформаційний куточок для осіб з інвалідністю, де розміщені:
– нормативно-правові акти з питань соціального захисту;
– відомості про підприємства, що мають спеціальні робочі місця, на які можуть бути працевлаштовані особи з інвалідністю, та стисла характеристика цих робочих місць;
– перелік професій, за якими здійснюється навчання;
– інформація про центри реабілітації інвалідів та громад-ської організації, яка піклується інвалідами;
– інформаційні матеріали відповідного спрямування.
У 2019 році з метою пошуку роботи тут перебувало 36 безробітних осіб з інвалідністю, 30% з них допомогли знайти місце праці.
Протягом І півріччя 2020 року на обліку перебувало 26 осіб з інвалідністю. 31% осіб цієї категорії вдалося працевлаштувати.
Серед зареєстрованих безробітних найбільше осіб з III групою інвалідності — 83%, з II групою — 15%. Найменше звертаються за сприянням у пошуку роботи інваліди I групи — 2%.
Осіб з інвалідністю залучають до групових та масових заходів, які організовують у приміщенні цент-ру зайнятості чи за його межами. Усі охоплені профорієнтаційними послугами.
З роботодавцями району постійно проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, створення для них робочих місць.
В центрі зайнятості у куточку для роботодавців розміщено резюме та трудові паспорти безробітних осіб з інвалідністю, які шукають роботу.
Якщо ваші фізичні можливості обмежені та маєте складнощі з вибором професії, або працевлаштуванням, радимо звернутися до служби зайнятості. Ми допоможемо вам у вірному професійному виборі та пошуку місця праці.
Світлана ФІЛЮК,
директор Лановецької районної філії Тернопільського обласного центру зайнятості.
Георгій МЕЛЬНИК,
голова Всеукраїнської організації Союз Організацій інвалідів України в Лановецькому районі.