Банк повідомив про прощення боргу – подайте декларацію

  Фахівці Кременецького управління звертають увагу, що до загального місячного (річного) оподатковуваного податком на доходи фізичних осіб доходу включається основна сума боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25% мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2019 році – 1043,25 грн).

  Кредитор зобов’язаний повідомити фізичну особу боржника у один із трьох способів або направити йому рекомендованого листа з повідомленням про вручення, або укласти відповідний договір, або надати повідомлення про прощення (анулювання боргу) під підпис особисто. Cуму прощеного (анульованого) боргу кредитор, наприклад банк, повинен включати до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку (форма №1ДФ), за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. При цьому, фізична ж особа – боржник зобов’язана самостійно сплатити податок з таких доходів та відобразити їх у річній податковій декларації.

  Отже, якщо кредитором (у нашому випадку банком) було здійснено прощення (анулювання) основної суми боргу (кредиту), про що повідомлено боржника, то з метою оподаткування ПДФО, сума такого анульованого боргу вважається додатковим благом. Відтак, цей дохід включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу з урахуванням норм пп.164.2 “д” ст.164 Податкового кодексу (перевищення у 2019 році 1043,25 грн). Він відображається у розділі другому податкової декларації «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу», у рядку 10.9.1 у вигляді додаткового блага (прощений (анульований) борг за кредитом), що отриманий на придбання житла (іпотечний кредит). Окрім того, зазначений дохід оподатковується військовим збором.

  Нагадаємо, що термін подання річної декларації про майновий стан і доходи, який спливав 30 квітня, подовжено до 1 липня 2020 року. Відтак, суму податкового зобов’язання, яке платниками визначено до сплати, необхідно сплатити до 1 жовтня 2020 року.