Самоізоляція, в першу чергу, — це утримання від контактування з іншими людьми для того, щоб зменшити ризики інфікування. Це включає будь-які ситуації, наприклад, близький контакт віч-на-віч на відстані менше 1 метра або тривалістю понад 15 хвилин. В тому числі публічні заходи, робота, навчання, релігійні служби, спортивні змагання, розважальні заходи, користування громадським транспортом, екскурсії, відвідування ресторанів тощо.
Виключенням є лише звернення за медичною допомогою.
Самоізоляція потрібна, якщо:
Якщо вам було рекомендовано або ви прийняли рішення про самоізоляцію, вона повинна тривати не менше 14 днів з дати настання випадку, який став причиною самоізоляції — подорожі, контакту з хворим тощо.
По-перше, спробуйте спланувати час самоізоляції так, щоб у вас не виникало необхідності виходити з дому або приймати відвідувачів та гостей, в тому числі поясність це друзям та родичам, а також спробуйте обговорити умови дистанційної роботи з роботодавцем.
Збережіть контакти вашого лікаря та попередньо повідомте його про причини вашого рішення, а також оберіть контактну особу з кола ваших друзів або родичів, до котрих, у разі потреби, перш за все звернетесь за допомогою.
Якщо ви проживаєте з сім’єю чи сусідами, намагайтесь ізолюватись в окремій кімнаті. Важливо, аби була можливість провітрювати її. Якщо є можливість користуватись окремою ванною кімнатою та/або туалетом, а також харчуватись і готувати їжу окремо — скористайтесь нею.
Не забувайте про загальну гігієну, регулярне миття рук з милом, прибирання, в тому числі вологе прибирання поверхонь, гігієну кашлю та використання одноразових серветок та хустинок. При вимушених контактах з людьми, за можливості, одягайте медичну маску та викидайте її після використання або забруднення.
Якщо у вас є домашні улюбленці, ізолюйте себе від них також, або мінімізуйте контакт з ними.
Спробуйте уникнути походів у магазини. Якщо є можливість — попросіть друзів або родичів доставляти вам їжу до порога дверей або користуйтесь послугами сервісів доставки з дистанційною оплатою їжі та інших необхідних товарів.
Якщо все ж є невідкладна необхідність відвідати місця надання послуг — одягніть маску та мінімізуйте контакти з оточуючими.
Якщо потрібно скористатись громадським транспортом — оберіть місце біля вікна та, за можливості, в пустих рядах. Користуйтесь антисептиком для рук та дотримуйтесь гігієни кашлю.
Якщо під час самоізоляції у вас з’явився кашель, ускладнилося дихання, підвищилася температура тіла — негайно зверніться за медичною допомогою та повідомте лікарів про свою історію подорожей та можливого контактування з особами, хворими на гострі респіраторні захворювання
М.БОРЕЙКО,
лікар-епідеміолог Кременецького ММРВ ДУ «ТОЛЦ МОЗ України».