СПАЛЮВАННЯ СУХОЇ ТРАВИ ТА ЛИСТЯ – ЗАБОРОНЕНО

  Щорічно з приходом осені в містах та селах, на полях та сіножатях, на пагорбах та вздовж доріг рухаються вогняні «фронти», що знищують на своєму шляху все живе. Відтак пожежно-рятувальні підрозділи Тернопільської області все частіше залучають до ліквідації пожеж в екосистемах. Протягом 2019 року на території Лановецького району пожежний підрозділ 11 ДПРЧ залучали до гасіння 63 пожеж сухої рослинності та сміття, що становить 77,8% від загальної кількості за вказаний період.

  Внаслідок необережного поводження з вогнем чи звичайної людської халатності й необачності на відкритих територіях, господарських угіддях, уздовж транспортних магістралей, на узбіччях і навіть практично у центрі населених пунктів горить суха рослинність. Кількість таких пожеж постійно зростає. Шкода від самовільного й неконтрольованого спалювання рослинних залишків різностороння і таїть у собі велику небезпеку. Вогнем знищуються не лише сухостій, але й насіння і коріння живих рослин, пошкоджуються нижні частини дерев і кущів, погіршується якість ґрунтів, що призводить до зниження урожайності. Невинні, на перший погляд, спалювання можуть призвести до масштабних пожеж, загрожувати знищенням житлових будівель та життю людей.

  Під час горіння листя та інших рослинних залишків у повітря вивільняються шкідливі хімічні сполуки, що несуть велику шкоду для здоров’я людини. При спалюванні трави на присадибних територіях або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу, до знищення диких рослин та тварин. Є загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків. Якщо пожежі виникають на місцевості, через яку проходять високовольтні лінії електропередач, дим і вогонь, що є напівпровідниками, за відповідних умов здатні стати причиною їх закорочення.

  Ліквідація таких пожеж відрізняється від інших тривалістю та потенційною можливістю збільшення масштабів. Для їх гасіння потрібно залучати значну кількість рятувальних сил, пального і спецтехніки на тривалий термін. Адже на відкритій території в безвітряну погоду вогонь може розповсюджуватися зі швидкістю до 4-х кілометрів на годину, а у вітряну – до 30. Висота полум’я сягає двох метрів, а під час сильного вітру з різкими змінами напрямку та швидкості, розмір таких пожеж протягом 15-30 хвилин збільшується в 2-3 рази.

  Спалювання сухої трави, опалого листя та інших рослинних залишків, без дозволу відповідних органів, заборонене законодавством України. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення і тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти – до двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян і на посадових   осіб – від п’ятдесяти – до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст.77-1 КУпАП ).

  Крім того, при притягненні винних осіб до адміністративної відповідальності враховуються всі обставини правопорушення та тяжкість його наслідків, оскільки статтею 245 Кримінального кодексу України за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом передбачено кримінальну відповідальність. Винні особи караються штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох – до п’яти років. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші наслідки, караються позбавленням волі на строк від п’яти – до десяти років.

  Шановні громадяни! Дотримуйтесь правил пожежної безпеки, відмовтесь від спалювання сміття й рослинних залишків! Якщо ви бачите, як інші палять листя та траву – поясніть, чому це не слід робити.

  Лановецький районний сектор Управління ДСНС України в Тернопільській області.