Переселенцям доведеться повернути виплати державі: за яких умов це може статися

  Деякі переселенці будуть змушені повернути частину виплат для ВПО. Це станеться в тому випадку, якщо вони повернуться на місце проживання і не повідомлять про це соцслужбу.

  У цьому випадку з моменту їхнього повернення додому всі виплати, отримані ними як ВПО, вважатимуться незаконними. А незаконно отримані гроші доведеться повернути, розповіли юристи Української Гельсінської спілки з прав людини.

  Таким чином, громадяни, які мають статус ВПО, зобов’язані повідомляти про свої переміщення органи соцзахисту. У разі свого переїзду на нове місце проживання вони повинні повідомити про це орган соцзахисту не пізніше 10 днів з моменту прибуття. А в тому випадку, якщо вони їдуть на своє постійне місце проживання, ВПО повинні повідомити про це орган соцзахисту в тому місці, де їм видано довідку ВПО. Причому попередити про свій від’їзд потрібно не пізніше ніж за три дні до нього.

Якщо переселенець змінює місце проживання, то він зобов’язаний повідомити (протягом 10 днів) про це територіальний підрозділ соцзахисту за новою адресою – той підрозділ, який видав довідку ВПО”, – кажуть експерти.

  У якому разі людину позбавляють статусу ВПО?

  Це відбувається у кількох випадках:

  • якщо переселенець сам подав заяву про відмову від статусу ВПО;
  • якщо він повернувся на постійне місце проживання;
  • якщо він виїжджає на ПМП за кордон;
  • якщо він скоїв кримінальний злочин;
  • якщо виявлено факт недостовірної інформації про його місце перебування.

  У всіх цих випадках виплати для ВПО припиняються.

  Що буде, якщо біженець повернеться додому, не знявшись із обліку як ВПО?

  Обман все одно буде розкритий, і всі незаконно сплачені гроші доведеться повернути. Причому, якщо він не захоче повернути їх добровільно, то потрібну суму стягнуть через суд.

  А “вирахувати” місцеперебування переселенця в наше “цифрове” століття зовсім не складно.

  Нагадаємо, в Україні біженців виселяють із громадських будівель. Проте в уряді попередили, що виселення ВПО зі шкіл та дитсадків можливе лише після того, як їм буде надано інше тимчасове житло.

Любов МАРЧЕНКО

Від редакції Lannews: на Лановеччині станом на 10 липня 2022 року на обліку в Центрі надання адміністративних послуг перебуває близько 1200 осіб з числа внутрішньо переміщених. Насправді, за інформацією діловодів із старостинських округів Лановецької громади, фактична кількість переселенців може бути іншою, оскільки люди вибувають, але не повідомляють про це соцслужби. І таких наразі, за неофіційними даними, близько 50-ти на Лановеччині.

Не всі чоловіки віком до 60 років реєструються як внутрішньо переміщені особи, але насправді приїхали із зони ведення активних бойових дій та проживають разом із батьками, дружинами і дітьми нелегально. Не всіх прибулих переселенців можна перевірити, особливо у Ланівцях. В селах принаймні старости можуть підрахувати точну кількість проживаючих, а в місті з цим важче.

Було б добре, аби вівся строгий облік приїжджих. Але, на жаль, є чимало ухилянтів серед біженців. Одні не хочуть реєструватися, бо бояться призову на фронт. Інші повертаються додому, але не знімаються з обліку, щоб продовжувати отримувати допомогу як ВПО…