Чи законним є примусове переведення пенсій на картки?

  Заява Пенсійного фонду України щодо примусового переведення виплати пенсій на банківські картки викликала значний резонанс. Не всі літні люди мають досвід користування картками, не кажучи вже про те, що більшість з них, а мова йде про тих, хто проживає в сільській місцевості, не мають навіть доступу до банкоматів, щоб зняти з картки готівку.

  Проте вже 30 квітня Прем’єр-міністр України заявив, що примусового переведення не буде. Отримання пенсій та соціальних виплат повинно бути комфортним для пенсіонерів, а отримання пенсій на картку є правом, але не зобов’язанням пенсіонера. 

  Роз’яснення з цього приводу надає начальник ВПЗ “Ланівці-2” АТ “Укрпошта” Людмила РОЗЕВИК:

  — Заява Прем’єр-міністра відобразилася у змінах до сумнозвісної постанови №277 через місяць — відповідна постанова (№546 від 26 травня 2021 року) була оприлюднена на сайті Кабінету міністрів 2 червня. Нарешті крапку в історії про примусове переведення пенсіонерів на банківське обслуговування поставлено — до 2023 року доставкою пенсій буде займатися Укрпошта.

Чому відмінили обов’язкове переведення пенсії на картки?

  Мінсоцполітики та ПФУ неодноразово говорили про необхідність переведення пенсійних та соціальних виплат у безготівкову форму. Підтримує таке рішення і Укрпошта, але за єдиної умови — перехід має відбуватися поступово і так, щоб питання отримання коштів не перекладалося на пенсіонерів. Зараз Укрпошта доставляє пенсії додому для майже 3 тисяч пенсіонерів Лановеччини (всього у нашому регіоні понад 7 тисяч). Вартість доставки пенсій ніяк не перекладається на пенсіонерів — цю послугу оплачує держава. Проте, з переведенням виплат на банківські картки, пенсіонерам самим потрібно буде подбати про те, де і як зняти гроші з картки. Велика кількість пенсіонерів зосереджена в сільській місцевості, де банківської інфраструктури немає взагалі.

  Відсутність доступу до терміналів і банкоматів стала основною причиною відтермінування переходу на банківські картки. По суті, Укрпошта — єдина компанія, яка на сьогодні може забезпечити пенсіонерам в селах доступ до готівки.

  Постанова №546 передбачає, що умови видачі пенсій будуть змінені в 2023 році — до того часу доставкою пенсій буде займатися Укрпошта. 

Що робити пенсіонерам, які хочуть повернутися на обслуговування до Укрпошти?

  За кілька місяців, поки вирішувалася доля пенсійних виплат, пенсійні фонди загітували деяких пенсіонерів відкрити банківські рахунки для отримання пенсії. Якщо отримувати гроші на картку не зручно, нова постанова дозволяє пенсіонеру повернутися на обслуговування до Укрпошти.  Подати заяву до ПФУ можна особисто або відправити документи поштою.

  Законних підстав відмовити в отриманні соцвиплати чи пенсії через пошту або змусити переходити на обслуговування в банк ні в Пенсійного фонду, ні в управлінь соцзахисту немає. Більше того, такі дії працівників можна кваліфікувати як зловживання службовим становищем, що за чинним Кримінальним кодексом карається позбавленням волі на термін до трьох років. Якщо працівники ПФУ чи УСЗ під час консультації змушують відкривати рахунок в банку — це маніпуляція.