Основними проблемними питаннями репродуктивного здоров’я в усьому світі та в Україні зокрема є високі материнська й малюкова смертність, рівень абортів, невиношування вагітності, ускладнення вагітності та пологів, значна поширеність жіночої і чоловічої безплідності та(інфекцій, що передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ/СНІД, онкологічна захворюваність репродуктивної сфери тощо.
Репродуктивне здоров’я складається з декількох компонентів: сексуальне здоров’я, планування сім’ї та безпечне материнство і батьківство.
Охорона репродуктивного здоров’я – це система заходів, спрямованих на появу здорового потомства і планування сім’ї; захист від хвороб, що передаються статевим шляхом, та лікування захворювань репродуктивної системи; запобігання дитячій та материнській смертності.
Потрібно знати, що відповідальність за планування сім’ї лягає на обох майбутніх батьків. Дуже важливо знати методи запобігання небажаної вагітності. Це допоможе уникнути аборту – шкідливої та небезпечної для здоров’я жінки операції.
За даними останніх досліджень, особливо гострою за останні десять років стала проблема сексуальної активності підлітків. Третина всіх українських підлітків розпочинають статеве життя у віці 14-15 років, уже в школі мають по декілька сексуальних партнерів, рідко використовують засоби контрацепції або не використовують взагалі. Як наслідок такої поведінки, спостерігається зростання незапланованих вагітностей і абортів, а також інфекцій, що передаються статевим шляхом та ВІЛ.
Оптимальний вік для народження дітей – 18-35 років. Інтервали між пологами мають бути не менше 2-х років, це дозволяє жінці відновити сили для майбутніх пологів, зберегти своє здоров’я та здоров’я майбутніх дітей. Після настання вагітності необхідно якомога раніше звернутись в жіночу консультацію.
Смертність серед дітей, народжених із інтервалом між пологами менше 1-го року, удвічі вища, ніж у народжених з інтервалом у два чи більше років.
Сучасна медицина пропонує різноманітні методи запобігання небажаної вагітності. Види та засоби контрацепції відрізняються один від одного дією на організм, ефективністю та зручністю застосування. Проте жоден з методів сучасної контрацепції не дає стовідсоткової гарантії запобігання небажаної вагітності. Це пов’язано, перш за все, з неправильним або недбалим застосуванням того або іншого протизаплідного засобу.
Існують такі методи контрацепції: традиційні (бар’єрні, хімічні, біологічні, перерваний статевий акт); сучасні (гормональна контрацепція, внутрішньоматкова контрацепція); незворотна контрацепція – хірургічна стерилізація (жіноча – перев’язка маткових труб; чоловіча – перев’язка сім’явиносних протоків).
Обираючи метод контрацепції, слід враховувати вік жінки, особливості статевого життя, наявність гінекологічних та соматичних захворювань, тому попередньо необхідно проконсультуватися з лікарем, оскільки самостійний підбір контрацептивів часто призводить до їхньої невисокої ефективності.
Що стосується підготовки до вагітності, то для цього потрібно: здати аналізи; пройти обстеження на інфекції, що передаються статевим шляхом; проконсультуватись у гінеколога та суміжних спеціалістів з метою виявлення хронічних, спадкових, ендокринних захворювань у подружжя. Адже саме наявність цих захворювань може істотно позначитися на виношуванні вагітності.
Коли результати досліджень задовільні, необхідно підготувати організм до зачаття і вагітності. Перш за все, потрібно почати з відмови від шкідливих звичок. При наявності інфекцій, що передаються статевим шляхом, пролікувати їх; по-можливості пролікувати хронічні хвороби, усунути хронічні вогнища інфекції (наприклад хронічний тонзиліт, гайморит, каріозні зуби).
Майбутні батьки за три місяці до планованої вагітності повинні розпочати прийом фолієвої кислоти – для профілактики вад розвитку центральної нервової системи у плода.
Слід пам’ятати, що міцна, дружня і здорова сім’я є основною складовою частиною успішної та розвинутої країни і нації!
Автор: Михайло ПЕЛИШОК, лікар акушер-гінеколог.