ПОДВІЙНІ СТАНДАРТИ: ВЕСІЛЛЯ ГУЛЯЄМ, А ПРОБНЕ ЗНО СКАСОВУЄМ. ДЕ ЛОГІКА?

  Тема випускників і ЗНО мене цього року хвилює більше, аніж зазвичай: у мене одинадцятикласниця. Те, що цьогорічним випускникам останній рік у школі добре закарбується в пам’яті, не сумніваюсь. Турбулентне навчання — неабиякий стрес для них. І не такий страшний той коронавірус, як паніка навколо нього, хаос і людська безвідповідальність. У всіх її проявах. Але ж заляканими легше управляти, відволікаючи увагу від серйозніших речей, що владоможці успішно й безперешкодно проштовхують у цей період…

  Певні обмеження у звичному ритмі життя під час всесвітньої пандемії — це начебто нормально. Але подвійні стандарти, як це відбувається в Україні, — це вже перебор! Не зупинятимусь на тому, які торгівельні точки були закриті, а які спокійно працювали й збагачувалися без конкурентів; не акцентуватиму увагу на тому, що як можна було забороняти прогулянки в парках; як можна було штрафувати вибірково порушників карантинних умов; як можна було власникам аптек спекулювати на засобах індивідуального захисту, зумисне завищуючи ціни… Великий плюс, що змусили звернути увагу на роботу медзакладів, навіть трохи поповнили матеріально-технічну базу за період карантину.

  До написання цієї статті мене спонукало рішення Уряду (від 12 червня) про скасування пробного ЗНО за три дні до початку його проведення. До того діти і батьки були попереджені про необхідність дотримання певних правил, відповідальні працівники готували приміщення, документацію. І тут раптом скасування. Усе б нічого, можна зрозуміти, з огляду на поширення спалахів захворюваності на ковід-19. Але…

 В Ланівцях міська рада приймає того ж дня, у п’ятницю, 12 червня, рішення про перенесення відкриття дитячих садочків і заборону вуличного ярмарку в неділю. Ага. Було б сказано… У всі вихідні бари гуділи, молодь тусувалася компаніями, на весіллях цілувалися, танцювали й обіймалися між собою гості, не менш гучно, весело справляли й дні народження, а в неділю маса народу шастала по базару, ринок вирував… Зате пробне ЗНО, «щоб не наражати дітей на небезпеку», Уряд спішно скасовує. Абсурдне рішення, як на мене, враховуючи усі анонсовані заходи безпеки: соціальна відстань, маски, антисептики, рукавиці, наглядачі… Натомість пропонують знову цей альтернативний «модний» метод — онлайн. Хто платив за пробне ЗНО, хто й ні — усім був вільний доступ до тестових завдань з усіх предметів (це не погано). У центрі якості освіти, що відповідає за проведення ЗНО, одразу поспішили заявити, що кошти неможливо повернути, бо їх витратили на підготовку. А сума тут немала: десятки мільйонів, бо зареєструвалося в Україні 260 тисяч учасників, дехто й на два предмета, а один вартує 142 грн. Та Бог з ними, тими грішми. Хай би їх не повертали, а перераховували на лікування онкохворих дітей. Суть не в грошах. А в маніпуляції свідомістю учнів. Обурення додало ще й те, що від освітнього омбудсмена прозвучало, що йому, начебто, стало відомо про можливе скасування основного ЗНО. Сподіваємось, чиновникам вистачить здорового глузду, щоб цього не допустити. Наразі у Міністерстві освіти запевняють, що ЗНО відбудеться, і кошти повернуть найближчим часом.

  Очевидно, до реалій життя в Україні (як на пороховій бочці) чиновники готують підростаюче покоління заздалегідь. Хороший урок, скажу вам. Але нехай не бідкається Президент, що в державі кадровий голод. Аналізуючи деякі призначення “проффесіоналів” і “нові обличчя” у владі, так воно і є, мабуть. На жаль, людей освічених, по-справжньому інтелігентних та розумно-мудрих давно уже не поважають ті, хто «учілісь понємногу чєму-нібуть і как-нібуть»…

Наталя ГАМЕРА.