Цьогоріч зима розійшлася не на жарт. Сильні снігопади, заметілі, що були минулого тижня, частково паралізували рух транспорту, про під’їзні дороги до сіл і годі говорити, автобусні рейси було повністю скасовано. І хоч на автошляхах регулярно працювала снігоочисна техніка, дорогу відразу ж перемітало. Люди запанікували. Соцмережі рясніли закликами про те, щоб без нагальної потреби ніхто не виїжджав з дому. Та попри застороги, деякі люди все ж виривалися в дорогу. Найсильніші снігопади припали на 12 — 14 лютого. В екстремальних ситуаціях працювали рятувальні служби, працівники поліції та медики. Снігового колапсу не вдалося уникнути.
За інформацією заступника начальника 11-ї ДПРЧ Олега Ткачука, 13 лютого рятувальників 4 рази залучали до відбуксирування транспортних засобів зі снігових заметів, серед яких — автомобіль дорожньої служби і рейсовий автобус, де було 40 пасажирів (с.Якимівці), автомобілі ВАЗ-2109 (с.Буглів) та «Renault Trafic» (с.Оришківці), в якому перебувало двоє дітей. У Гриньках зі снігового «полону» визволили карету швидкої допомоги. Саме в цей час у службу ДСНС звернулися відомі блогери, які також потрапили до лютневої пастки на Лановеччині. У диспетчерській запитали, чи немає в авто дітей і вагітних жінок та попросили зачекати, поки рятувальники допоможуть парамедикам дістатися до хворих. Блогерів це не зупинило і вони «взірвали» соцмережі скаргами та звинуваченнями на адресу місцевих служб.
Непереливки було тими днями й працівникам «швидкої». За інформацією в.о. завідувача Лановецькою підстанцією Е(Ш)МД Руслана Шпака і старшого фельдшера підстанції Ілони Гайкової викликів насправді мали багато. Найважче було 13 лютого, коли негода вирувала на повну. У Гриньки їхали до пацієнтки з підозрою на інфаркт міокарда і застрягли. На щастя, бригада МНС допомогла витягнути авто, однак до хворої так і не потрапили. Не доїхали також в Москалівку, де сільчанин отримав травматичну ампутацію пальців. По телефону проконсультовано сільського фельдшера, яка й надала першу невідкладну допомогу. Лише через добу його транспортували до медзакладу. Ще надходили виклики у Молотків (чоловік обморозив кисті обох рук) та у Верещаки до онкохворого, але «швидка» не змогла доїхати до цих сіл, тож хворі у супроводі рідних добиралися до неї самотужки. Не потрапили медики й у Борщівку, однак пацієнтку проконсультували в телефонному режимі, а лікарі самотужки відкопувались зі снігового замету. Окрім цього, довелось терміново транспортувати хворого в інсультний центр у Тернопіль, але, повертаючись назад, 8 годин простояли у зимовій пастці між Луб’янками і Синявою.
У снігових заторах були й працівники місцевої поліції. Як зазначив заступник начальника відділення поліції №2 (м.Ланівці) Кременецького РВП ГУНП а Тернопільській обл. Ігор Гуральський, протягом 12 — 15 лютого на «102» надійшло 12 повідомлень з Лановецької та Борсуківської громад, що потребували оперативного реагування. Спілкувалися працівники поліції по телефону, а коли автошляхи було розчищено, виїжджали у села.
8 — 17 лютого чергові відділення зафіксували 30 повідомлень щодо утрудненого проїзду або взагалі його відсутності у зв’язку з негодою. Також Ігор Петрович зазначив, що працівники поліції звертались до фірми-підрядника, яка обслуговує автошляхи, щодо нерозчищених доріг. Реагування на звернення поліції не було. Тоді вони склали акт обстеження вулично-шляхової мережі та направили в управління патрульної поліції Тернопільської обл. для вирішення питання притягнення фірми-підрядника до адміністративної відповідальності.
Олеся МЕЛЬНИЧУК.